Pieraksts:

Līvānos pa tālruni  65320346  
Rudzātos pa tālruni 65326330


Raisa Ivanova
Medmāsa

Medicīnas centrā "Saule" pieejamās vakcīnas:

pret ērču encefalītu

 €33,-

pret B hepatītu, izņemot praksē reģistrētajiem bērniem, kuriem vakcinācijas tiek veikta valsts programmas ietvaros

 €17,-

pret gripu (izņemot personām, kurām vakcinācija tiek kompensēta atbilstoši KZS2 50% apmērā)

€8,50

PNEUMO vakcīna

€22,-

Jautājumi un atbildes:

Avots: Vakcinācijas centrs

Kas ir hepatīts?

Hepatīts ir aknu iekaisums, ko nereti sauc par „dzelteno kaiti”, jo ādas un gļotādu dzelte var būt viena no aknu iekaisuma izpausmēm.

 Vīrushepatīts ir aknu infekcijas slimība, kuru izraisa hepatītu vīrusi. Plašāk izplatītie: vīrushepatīts A (VHA), vīrushepatīts B (VHB) un vīrushepatīts C (VHC).

Hepatītus izraisošie vīrusi organismā var iekļūt caur barības vadu (VHA), saskaroties ar inficētām asinīm (VHB, VHC). Retāk inficēšanās notiek vertikālās transmisijas ceļā (no inficētas grūtnieces viņas bērnam). 

Kādi ir iespējamie hepatītu vīrusu infekcijas simptomi?

  • nespēks,
  • nelaba dūša, vemšana,
  • bezmiegs,
  • nieze,
  • tumšs urīns, gaiši izkārnījumi,
  • dzelte (var sākties no acu baltumiem un pārņemt visu ķermeni).

Vai no A hepatīta iespējams izvairīties ar drošas un efektīvas vakcīnas palīdzību, kas dod ilgstošu aizsardzību pret vīrusu?

Lai izstrādātos ilgstoša imunitāte pret vīrushepatītu A, nepieciešams saņemt 2 vakcīnas devas ar intervālu 6 līdz 12 mēneši.

Imunitāte izstrādājas 2 nedēļu laikā pēc pirmās vakcīnas saņemšanas, kas var būt svarīgi ceļotājiem.

Jaunākie pētījumi apliecina, ka modernās vakcīnas nodrošina aizsardzību uz mūžu, un nav nepieciešama revakcinācija.

Pieaugušajiem un pusaudžiem no 16 gadu vecuma ir pieejama arī kombinētā A un B hepatīta vakcīna. vakcinācijas kurss sastāv no trim devām, pirmo injicējot izvēlētā datumā, otro – vienu mēnesi vēlāk, un trešo – sešus mēnešus pēc pirmās devas.

Mūsdienu vakcīnas drošas un efektīvas. No 2006.gada sākuma līdz 2008.gada jūlijam Latvijā pret A hepatītu veiktas vairāk nekā 9000 potes un komplikācijas nav reģistrētas.

Vai var  veikt  vakcināciju pēc kontakta ar A hepatīta slimnieku?

Vakcinācija var pasargāt no saslimšanas ar A hepatītu, ja veikta arī pēc iespējamas inficēšanās. Tā ir ieteicama personām, kurām ir bijusi ekspozīcija ar A hepatīta vīrusu (kontakts ar slimnieku) un kuras nav vakcinētas. Vakcināciju šādos gadījumos ieteicams veikt ar A hepatīta vakcīnu pēc iespējas ātrāk (2 nedēļu laikā pēc ekspozīcijas). Ja vakcinācija ir veikta vēlāk par 2 nedēļām, nav pierādījumu par tās efektivitāti. 

Kas ir Vīrushepatīts B?

Vīrushepatīts B (jeb B hepatīts) ir „vislipīgākais” no hepatītiem. Tas izplatās ar asiņu starpniecību, seksuāli transmisīvā ceļā (dzimumkontaktos) un vertikālās transmisijas ceļā (no inficētas grūtnieces jaundzimušajam).

Visbiežāk inficēšanās notiek, asinsritē iekļūstot inficētām asinīm.  Tas var gadīties:

  • lietojot kopīgus injicēšanās piederumus (šļirces un adatas),
  • lietojot kopīgus higiēnas piederumus (piemēram, skuvekli, zobu birsti),
  • veicot manikīru, pedikīru, tetovēšanu vai pīrsingu, stomatoloģiskās u.c. medicīniskas manipulācijas, ja nav pareizi sterilizēti instrumenti,
  • asins pārliešanas laikā (Latvijā visas asinis pirms pārliešanas tiek pārbaudītas, lai novērstu šādu iespēju).

B hepatīta vīrusam raksturīga īpaša izturība pret ķīmisku un fizikālu iedarbību, tādēļ, piekrītot manipulācijām ar vairakkārt lietojamiem instrumentiem (piemēram, manikīra veikšanai frizētavā), noteikti jāpārliecinās, ka tie tiek sterilizēti speciālās iekārtās atbilstoši instrukcijai.

Vai vienīgais efektīvais veids, kā izvairīties no inficēšanās ar vīrushepatītu B, ir vakcinācija kas nodrošina aizsardzību visa mūža garumā?

Vakcinācijas kurss pret B hepatītu sastāv no trim devām, pirmo injicējot izvēlētā datumā, otro – vienu mēnesi vēlāk, un trešo – sešus mēnešus pēc pirmās devas.

Pieaugušajiem un pusaudžiem no 16 gadu vecuma ir pieejama arī kombinētā A un B hepatīta vakcīna. vakcinācijas kurss sastāv no trim devām, pirmo injicējot izvēlētā datumā, otro – vienu mēnesi vēlāk, un trešo – sešus mēnešus pēc pirmās devas.