Pieraksts:

Līvānos pa tālruni  65320346  
Rudzātos pa tālruni 65326330


Pirmās gripas pazīmes pēc inficēšanās var parādīties jau pēc dienas, bet tas var notikt  arī pēc divām līdz septiņām dienām.
Raisa Ivanova
Medmāsa

Gripa:

(Avots: Vakcinācijas centrs.)


Gripas vīrusi pasaulē ir aktīvi visu cauru gadu, taču pati slimība ir uzskatāma par sezonālu. Sezonalitāte skaidrojama ar faktu, ka vīrusa pārnešana ir ātrāka un vienkāršāka cilvēkiem rudens un ziemas mēnešos, kad ir aukstāks un mitrāks gadalaiks.

Veids, kā gripas vīruss iekaro vesela cilvēka organismu, ir ļoti vienkāršs. Gripas vīrusu daļiņas nonāk cilvēka elpceļos un pēc tam elpceļu šūnās un no tām tālāk izplatās pa visu organismu , bojājot kapilāro tīklu visos orgānos . Gripas vīruss attīstās ļoti strauji, no vienas līdz četrām dienām , atkarībā cilvēka imunitātes. Simptomi parasti ir galvas sāpes, drebuļi un sauss klepus,  drudzis, strauji paaugstinās temperatūra līdz pat 40 grādiem , vispārējas muskuļu sāpes un apetītes zudums, var būt iesnas, sāpošs kakls .


PROFILAKSE

Gripas vakcinācija  par  90% samazina ne tikai inficēšanās iespējamību un vīrusu pārnēsāšanu,  bet arī gripas izraisītu komplikāciju un mirstības iespēju.

Sākoties  gripas izplatībai galvenais sekundārās bakteriālās pneimonijas profilakses pasākums ir vakcinēt cilvēkus virs 65 g.v. un cilvēkus ar  riska grupas piederību ar 23 valento polisaharīdu vakcīnu (Pneumo 23). Vakcīna būtu ieteicama sekojošām grupām:

  • vecāki cilvēki virs 65 g.v.
  • cilvēki ar cukura diabētu
  • cilvēki ar hroniskām kardiovaskulārām un elpošanas sistēmas slimībām cilvēki ar iedzimtu vai iegūtu imūndeficīta sindromu ieskaitot


AIZSPRIEDUMI PRET VAKCINĀCIJU

Neraugoties uz slimības bīstamību, kā arī klīniski apstiprināto gripas vakcīnu drošību un efektivitāti, liela daļa sabiedrības vēl aizvien neizprot vakcinācijas priekšrocības un neizmanto gripas vakcīnas tādā apmērā, kā tās vajadzētu izmatot.

Galvenais šādu aizspriedumu iemesls ir plaši izplatītais pieņēmums, ka gripa nav nopietna slimība un, ka vakcinācija nav nepieciešama, lai nodrošinātu aizsardzību pret konkrēto vīrusu, un ka tā jāveic katru gadu no jauna.

Par pneimonijām kā gripas komplikāciju sabiedrībā arī nav skaidrs priekšstats un tas bieži netiek statistiski saistīts. Situācija pēdējā laikā gan tomēr pamazām mainās, un gripas vakcīnas gūst aizvien lielāku atzinību. Vakcīnu pieprasījums nākotnē varētu augt, jo aizvien plašāks kļūs to izmantojums ne tikai riska grupām, bet arī bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem bez hroniskām slimībām.


Gripas profilakse

Gripas slimības sākums ir ķermeņa temperatūras strauja paaugstināšanās, drebuļu sajūtas, izteikts nespēks, galvas sāpes, sāpes muskuļos, kā  simptomi var būt klepus, rīkles iekaisums vai  apgrūtināta elpošana, var būt iesnas.

Akūtās augšējo elpceļu vīrusu infekcijas un gripa pārsvarā izplatās no cilvēka uz cilvēku gaisa pilienu vai kontakta ceļā, kā arī ar dažādiem priekšmetiem.

Vislielākais inficēšanās risks ir atrasties vienā telpā ar slimu cilvēku, kurš šķauda vai klepo, kā arī cieši kontaktējot ar slimu personu, pieskaroties dažādiem priekšmetiem, arī sabiedriskajās vietās, kur pieskārās ar rokām slims cilvēks, piemērām, atbalsta stieņi, sēdekļu rokturi sabiedriskajā transportā, durvju rokturi, margas, grozu un ratiņu rokturi veikalos.
 
Pirmās gripas pazīmes pēc inficēšanās var parādīties jau pēc dienas, bet tas var notikt  arī pēc divām līdz septiņām dienām.

Imunitāti ievērojami novājina nepilnvērtīgs uzturs, ilgstošs stress, kaitīgie ieradumi, miega traucējumi, pārgurums un pārpūle.

Gripas un citu akūtu elpceļu infekcijas slimību individuālie profilakses pasākumi ir veselīgs dzīves veids, pilnvērtīgs uzturs (vitamīni, mikroelementi), lietot pietiekoši daudz šķidruma,  miegs vismaz 8 stundas diennaktī, fizikās aktivitātes, iekšēja labsajūta un pozitīvas domas, norūdīšanās procedūras un atpūta svaigā gaisā.

Ne mazāk svarīga ir telpu vēdināšana un iekšējo telpu gaisa mitrināšana (īpaši centrāli apkurinātās telpās) . Apģērbs piemērots laika apstākļiem. 

Rūpīgi jāmazgā  rokas ar ziepēm, jo vīrusi un baktērijas atrodas arī uz rokām.  Rokas mazgāt vajadzētu  ar šķidrajām ziepēm, jo vīrusi un baktērijas saglabājas uz ziepēm.

Rokas noteikti jāmazgā pirms ēšanas, zāļu lietošanas, dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas, ieliekot kontaktlēcas, pirms ēdiena gatavošanas, pēc publisko vietu apmeklēšanas, pieskaršanās naudai.

Ja rokas nav mazgātas, izvairīties
no pieskaršanās acīm, degunam un mutei.

Iemācīt bērniem nebāzt mutē pirkstus, zīmuļus, rotaļlietas, citus priekšmetus ir svarīgi, jo uz tiem var būt infekcijas izraisītāji. Izmantot vienreizlietojamas salvetes,  pēc to lietošanas nomazgāt rokas. Atgriežoties mājās ieteicams izskalot kaklu un degunu ar kumelīšu vai kādu citu zāļu tēju, sāls ūdeni, jo deguna un rīkles gļotāda ir gripas vīrusa ieejas vārti.

Vislabākā un drošākā aizsardzība
pret gripu  ir vakcinācija.

Medicīnas centrā "Saule" pieejamās vakcīnas:

pret ērču encefalītu

 €33,-

pret B hepatītu, izņemot praksē reģistrētajiem bērniem, kuriem vakcinācijas tiek veikta valsts programmas ietvaros

 €17,-

pret gripu (izņemot personām, kurām vakcinācija tiek kompensēta atbilstoši KZS2 50% apmērā)

€8,50

PNEUMO vakcīna

€22,-