Informatīvs video par ērcēm:


Jautājumi un atbildes :

Avots: Vakcinācijas centrs

Vakcīna vai eksistē kādi ierobežojumi vakcinācijai pret ērču encefalītu?

 Jā, eksistē:

  • Ja cilvēks nepanes kādu no vakcīnas komponentiem.
  • Drudzis vakcinācijas dienā.

Kam ieteicams vakcinēties?

  • Tiem, kuri dzīvo un strādā epidēmijas rajonā,

  • Cilvēkiem, kuri bieži ir mežā,

  • Ceļotājiem, kas dodas uz epidēmijas rajonu.

 Visā Latvijas teritorijā pastāv liels risks saslimt ar ērču encefalītu.

  Pirms vakcinācijas ieteicams konsultēties ar ārstu un izlasīt vakcīnas instrukciju.

Cik drošu aizsardzību var iegūt ar vakcināciju pret ērču encefalītu?

 Vakcinācija nodrošina aizsardzību 98-100% gadījumos.

Kad labāk vakcinēties?

 Vakcinēties var visa gada garumā. Labāk vakcinēties kad ērces vēl nav aktīvas. Ērces aktivizējas kad augsne sasilst līdz +5 grādiem.

Kad un kāpēc var lietot ātras vakcinācijas shēmu?

 Ātrā vakcinācijas shēma jālieto kad ērces jau ir aktīvas (aprīlis – novembris). Ērces aktivizējas kad augsne sasilst līdz +5 grādiem. Ātrā vakcinācijas shēma ļauj ar 2 potēm jau 2 nedēļu laikā nodrošināt drošu aizsardzību pret ērču encefalītu uz vienu gadu.

Kā pārbaudīt cilvēka imunitātes līmenis? Kādos gadījumos vajag vai arī ir vēlams pārbaudīt antivielu līmeni?

 Imunitātes (antivielu) līmeni var pārbaudīt laboratoriski. Ar ērču encefalītu neslimojošam un nevakcinētam cilvēkam antivielu nebūs. IgG ir antivielas, kuras liecina par to, ka cilvēks ir pārslimojis ērču encefalītu vai ir potēts. Taču to līmenis nav pastāvīgs, tas sasniedz maksimālo līmeni 1-3 mēnešus pēc pārslimošanas vai vakcinācijas, pēc tam samazinās. Taču antivielu samazināšanās neliecina, ka cilvēkam nav imunitātes, saskaroties ar infekcijas izraisītāju cilvēka imūnsistēma nekavējoties sāks izstrādāt antivielas. Antivielu aizsarglīmenis ir 126 vienības/ml. Tāpēc ļoti svarīgi pareizi veikt laboratorisko izmeklēšanu. Piemēram, cilvēks nav ievērojis vakcinācijas shēmu – ir pagājis ilgāks laiks starp vakcinācijām, tad jāveic kārtēja vakcinācija un pēc 4 nedēļām jāveic antivielu pārbaude. Ja antivielu līmenis ir zemāks par 126 vienībām, tad jāveic atkārtota vakcinācija.

Kādi ir aizliegumi pret vakcinācijas?

 Kāda no vakcīnas komponentiem nepanesamība.

No kāda vecuma var taisīt poti bērnam?

 Vakcinēties var no 1 gada vecuma.

Vai grūtnieces arī var potēties un ar kādu devu?

 Nav pieejami dati par ievadīšanu grūtniecības laikā un pētījumi uz dzīvnieku reproduktīvo sistēmu. Nav zināms, vai TicoVac o,5 ml izdalās ar mātes pienu. Tāpēc TicoVac 0,5 ml grūtniecības un zīdīšanas laikā drīkst nozīmēt tikai gadījumos, kad nepieciešama neatliekama aizsardzība pret ĒE un pēc rūpīgas riska un guvuma attiecības novērtēšanas.

Vai barojošā māmiņa var vakcinēties?

 Nav pieejami dati par ievadīšanu grūtniecības laikā un pētījumi uz dzīvnieku reproduktīvo sistēmu. Nav zināms, vai TicoVac o,5 ml izdalās ar mātes pienu. Tāpēc TicoVac 0,5 ml grūtniecības un zīdīšanas laikā drīkst nozīmēt tikai gadījumos, kad nepieciešama neatliekama aizsardzība pret ērču encefalītu un pēc rūpīgas riska un guvuma attiecības novērtēšanas.

Ja cilvēks ir izslimojis ar ērču encefalītu vai viņam būtu pēc tam arī jāpotējas?

 Pēc ērču encefalīta pārslimošanas cilvēkam ir imunitāte pret šo infekcijas slimību uz mūžu, atkārtoti saslimšanas gadījumi nav zināmi.

Kā diagnosticēt ērču encefalītu?

 Meningīta vai meningoencefalomielīta veidošanās gadījumā tiek veiktas lumbālā šķidruma analīzes, kā arī imunitātes ķīmiskās analīzes ar mērķi noteikt asinīs vai likvorā specifiskās lgM klases pretvielas

Vai dzīves laikā iespējams saslimt ar ērču encefalītu otru reizi?

 Nē.

Vai iespējams izsargāties no ērču encefalīta, un kā to izdarīt?

 Jā, iespējams! Ar aktīvās specifiskās imūnprofilakses, vakcinācijas, palīdzību.

Vai cilvēks var kļūt par donoru, ja izslimots ērču encefalīts?

 Šis cilvēks var būt ļoti vērtīgs asins donors, jo asinīs ir arī antivielas pret ērču encefalītu, ne vīruss. Asins donoru centrs pat aktīvi meklē cilvēkus, kuri pārslimojuši ērču encefalītu, lai izmantotu šo cilvēku asinis pretērču encefalīta imunglobulīna ražošanai.

Jā ērce ir piesūkusies nevakcinētam cilvēkam:

  jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi, kur Jums izņems ērci un rekomendēs profilaktiskos medikamentus. Ja apkārtnē medicīnas iestādes nav, tad izņemiet ērci patstāvīgi. Ērcei jāuzliek spirtā samērcētu vates tamponiņu, un tad uzmanīgi, ar speciālas pincetes vai diega cilpas palīdzību, satverot ērces ķermeni, pēc iespējas tuvāk snuķītim, ērci izvelk. Apstrādājiet piesūkšanās vietu ar spirtu saturošo līdzekļi.

Pēc ērces izņemšanas ir svarīgi atrisināt profilakses jautājumu.

 Jākonsultējas ar ārstu. Var nekavējoties uzsākt vakcināciju (izmantojot ātro vakcinācijas shēmu) vai gaidīt 1 mēnesi (inkubācijas periods), novērot sevi, vairāk lietot uzturā C vitamīna saturošus dārzeņus, (sīpoli, ķiploki, citroni) un nekrist panikā! Jā Jums radīsies sūdzības, ir nepieciešams vērsties pēc palīdzības medicīnas iestādē. Ja pēc mēneša veselības problēmu nav, tad jāsāk vakcinācija pēc ātras shēmas.Visdrošākā aizsardzība ir antivielas, kas izstrādājas pēc vakcinācijas.


 .